Erik Rothenstein a Zita Slavíčková LENTO AD ASTRA

ZUŠ Ľ. Fullu Vás pozýva na FRANCÚZSKE IMPRESIE v podaní LENTO AD ASTRA
12.11.2015 o 17:00 hod. v ŽIDOVSKEJ SYNAGÓGE RUŽOMBEROK

Dňa 16.11.2015 bola ružomberská Synagóga svedkom výnimočného koncertu saxofonistu Erika Rothensteina a klaviristky Zity Slavíčkovej. V komornom prostredí skromne zaplnenej sály, sme boli svedkami ojedinelého hudobného zážitku. Hudobné zoskupenie s výstižným názvom LENTO AD ASTRA nám v programe ponúklo viaceré zaujímavé kompozície. Mali sme tak možnosť prejsť celým prierezom dejín hudby a oboznámiť sa nielen s transkripciami, ale aj s originálnymi kompozíciami, napísanými pre  baritónový a altový saxofón. Napriek tomu, že tento nástroj nepatrí v klasickej hudbe medzi často využívané, svojou zvukovosťou sa k predvedeným  skladbám až prekvapivo hodil. Okrem štýlového zaranžovania a prispôsobenia skladieb pre potreby zoskupenia sa do popredia dostala aj pôsobivá improvizácia tohto všeobecne uznávaného interpreta. Počas celého koncertu ho vynikajúco dopĺňala klaviristka, ktorá zaujala svojou bezprostrednosťou, temperamentom a individuálnym postojom.

Erik Rothenstein a Zita Slavíčková neboli v Ružomberku posledný krát, ako sa sami vyjadrili: „veľmi radi prídeme do tohto nádherného prostredia aj nabudúce“. Pozvanie od ZUŠ Ľ. Fullu dostali okrem koncertu aj na ďalšie kolo workshopov, ktoré predchádzali samotnému vrcholu večera. Ako vynikajúci jazový, sólový a komorný hráč inšpiroval mladé talenty ZUŠ Ľ. Fullu svojimi pedagogickými radami ich povzbudil k ďalšej tvorivej práci. Bohaté skúsenosti odovzdal nielen sólistom Natálii Hatalovej a Diane Kubernátovej (učiteľ M. Kizak), ale aj bluesovým kapelám mladších a starších žiakov pod pedagogickým vedením B. Hlaváča. 

Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu, veď Erik Rothenstein a Zita Slavíčková patria k popredným a uznávaným interpretom tej najvyššej kvality.

autor textu: Martin Jurčo